Fabryka pianin i fortepianów Brunona Sommerfelda działająca w latach 1905 -1945 w Bydgoszczy była największa w Polsce. Przez lata działalności wyprodukowała instrumenty dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Każe pianino Sommerfeld, miało szlachetny ton, wyrównany we wszystkich oktawach. Wewnętrzna konstrukcja pianin była bardzo solidna i w niczym nie ustępowała instrumentom przedsiębiorstw zagranicznych. Do dzisiejszego dnia pianina te cenione są przez polskich i zagranicznych muzyków. Jak doszło do powstania tych fantastycznych instrumentów?
Historia pianina Sommerfeld
Przedsiębiorstwo Bruno Sommerfeld zostało założone 13.06.1905 i działało w początkowej fazie jako Piano Salon ze stałą ofertą ok 100 instrumentów. Od roku ok 1924 Bruno Sommerfeld rozpoczął produkcję pianin i jego fabryka była wówczas największą w Polsce. Od początku działalności firma rozwijała się bardzo prężenie, mimo dużej konkurencji krajowej i zagranicznej. W okresie głębokiego kryzysu gospodarczego w 1932 roku przedsiębiorstwo Sommerfelda było liderem w ilości wyprodukowanych instrumentów. Firma zdobywała również ważne medale na wystawach w kraju, jak i za granicą. Wyjątkowym produktem był fortepian „Baby grand”, który eksportowany był do Wielkiej Brytanii i innych państw Europy Zachodniej. Firma rozwijała się dynamicznie, otwierając kolejne oddziały w różnych miastach w Polsce. Jednakże kryzys gospodarczy nie oszczędził także firmy B. Sommerfled i przyczynił się do znaczącego spadku zysku. Przedsiębiorstwo działało jeszcze w roku 1942, a następnie przeszło w stan likwidacji.
Pamięć o Bruno Sommerfeldzie jednak nie zanikła. Świadczą o niej instrumenty, które do dnia dzisiejszego, mimo prawie stu lat wciąż cieszą pianistów, zarówno tych koncertujących jak i amatorów. Należą one do najtrwalszych instrumentów jakie w Polsce kiedykolwiek wyprodukowano. Czasem trzeba wymienić młotki, filce tłumikowe, kołki stroikowe, struny czy też poprawić klawiaturę ale zawsze warto zainwestować w Sommerfelda.
Oto Bruno Sommerfeld
foto z roku 1930